среда, 19 октября 2011 г.
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
,,დიდი თამარი“
სწავლების საფეხური
V I კლასი საშუალო საფეხური
მოსწავლეთა რაოდენობა
11 მოსწავლე. სპეციალური საჭიროების მქონე არ არის.
გაკვეთილის მნიშვნელობა
გაკვეთილი მნიშვნელოვანია იმით,რომ მოსწავლეები შეისწავლიან მხატვრულ ხერხებს
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
1)ლექსის მხატვრული კითხვა და ანალიზი.
2)ფრაზის ინტერპრირება, ეპითეტის და შედარებების გამოყოფა.
ამ გაკვეთილის გავლის შემდეგ მოსწავლე შესძლებს;
ა)ტექსტის გამომეტყველებით წაკითხას და გაანალიზებას.
ბ)ტექსტის პერიფრაზირებას.
გ)თამარ მეფეზე ახალი ინფორმაციის გადმოცემას.
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ვაჟას მოღვაწეობა ბიოგრაფია. ტროპის სახეები; ეპითეტი, შედარება.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან შემდეგი კომპონენტებით:
1)ლექსის მხატვრულად კითხვა .
2)ფრაზის პერიფრაზირება.
3) მსჯელობა–ეპითეტი შედარება, რას ენსახურება ეს ხერხები.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
სახელმძღვანელო ქართული მე–6 კლასი თვალსაჩინოება.
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები(2წთ)
ა) გამოწვევა
მინილექცია რა იციან ვაჟა ლექსზე ,,დიდი თამარი“
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენინ რა გაუგიათ თამარის ეპოქის ირგვლივ რომელი მწერალი მოღვაწეობდა ამ დროს.
შინაარსის რეალიზება
ამის შემდეგ მოსწავლეები კითხულობე ლექსს მსჯელობენ ლექსის მკითხველზე ზემოქმედების ხერხებსა და საშუალებებზე. ახდენენ უცხო სიტყვების განმარტებას,ამოიწერენ მხატვრულ ადგილებს.
შეჯამება
მოსწავლეები მასწავლებლის დახმარებით აჯამებენ გაკვეთილს ლექსს განიხილავენ ისტორიულ კონტექსტში.
მოსწავლეები ფასდებიან საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობით.
,,დიდი თამარი“
სწავლების საფეხური
V I კლასი საშუალო საფეხური
მოსწავლეთა რაოდენობა
11 მოსწავლე. სპეციალური საჭიროების მქონე არ არის.
გაკვეთილის მნიშვნელობა
გაკვეთილი მნიშვნელოვანია იმით,რომ მოსწავლეები შეისწავლიან მხატვრულ ხერხებს
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
1)ლექსის მხატვრული კითხვა და ანალიზი.
2)ფრაზის ინტერპრირება, ეპითეტის და შედარებების გამოყოფა.
ამ გაკვეთილის გავლის შემდეგ მოსწავლე შესძლებს;
ა)ტექსტის გამომეტყველებით წაკითხას და გაანალიზებას.
ბ)ტექსტის პერიფრაზირებას.
გ)თამარ მეფეზე ახალი ინფორმაციის გადმოცემას.
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ვაჟას მოღვაწეობა ბიოგრაფია. ტროპის სახეები; ეპითეტი, შედარება.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან შემდეგი კომპონენტებით:
1)ლექსის მხატვრულად კითხვა .
2)ფრაზის პერიფრაზირება.
3) მსჯელობა–ეპითეტი შედარება, რას ენსახურება ეს ხერხები.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
სახელმძღვანელო ქართული მე–6 კლასი თვალსაჩინოება.
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები(2წთ)
ა) გამოწვევა
მინილექცია რა იციან ვაჟა ლექსზე ,,დიდი თამარი“
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენინ რა გაუგიათ თამარის ეპოქის ირგვლივ რომელი მწერალი მოღვაწეობდა ამ დროს.
შინაარსის რეალიზება
ამის შემდეგ მოსწავლეები კითხულობე ლექსს მსჯელობენ ლექსის მკითხველზე ზემოქმედების ხერხებსა და საშუალებებზე. ახდენენ უცხო სიტყვების განმარტებას,ამოიწერენ მხატვრულ ადგილებს.
შეჯამება
მოსწავლეები მასწავლებლის დახმარებით აჯამებენ გაკვეთილს ლექსს განიხილავენ ისტორიულ კონტექსტში.
მოსწავლეები ფასდებიან საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობით.
პროექტი
სასწავლო პროექტი
პროექტის სახელწოდება; განდეგილობის პროვლემა მსოფლიო ლიტერეტურაში და ილია ჭავჭავაძის ,,განდეგილი’’
პროექტი იდეა; დამოუკიდებლად მუშაობისა და პერსონაჯთა ურთიერთშედარების უნარ–ჩვევების განვითარება.
პროექტის მიზანი;1)მსოფლიო ლიტერატურს შედევრების შესწავლა.
2) წაკითხული ნაწარმოებების შედარება ილია ,,განდეგილთან’’
მოსწავლეთა ასაკი; 16–17 წელი
ხანგრძლივობა;2კვირა.
მოსალოდნელი შედეგები;მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის დამოუკიდებლად წაკითხვას ,პერსონაჟებზე დაკვირვებას.
პროექტის მიზნები;1)მოსწავლე მსჯელობს განსხვავებული ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე.
2)მოწვლე იყენებს დისკუსიისა და კამათის სტრატეგიებს.
3)მოსწავლე წარმოადგენს აუდიტორიის წინაშე სხვსდასხვა თვალსაზრისებს სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.
საჭირო რესურსი; დამხმარე ლიტერატურა ფლობერის ,, წმინდა ანტუანის ცდუნება’’ ტოლსტოის,, მამა სერგი’’ ზოლას,,აბემურეს შეცოდება’’
პროექტის მსვლელობა;თემის გაცნობა , ჯგუფების დაყოფა და ლიდერის დანიშვნა.
1 ჯგუფი ხელმძღვანელი– კითხუკობს ფლობერის,,წმინდა ანტუეტას შეცოდება’’
2 ჯგუფი ხელმძღვანელი კითხულობს ტოლსტოის ,,მამა სერგის’’
3 ჯგუფი ხელმძღვანელი კიღხულობს ზოლას,,აბე მურეს შეცოდება’’
მოსწავლეები ახარისხებენ წკითხულს და ადარებენ განდეგილს. ეძებენ მსგავსაბა განსხვავებებს ყოველი მათგანის ირგვლივ. მართავენ დისკუსიას პრობლემის ირგვლივ.
პროექტის ხელმძღვანელი ;მზია ბურჯალიანი
პროექტის სახელწოდება; განდეგილობის პროვლემა მსოფლიო ლიტერეტურაში და ილია ჭავჭავაძის ,,განდეგილი’’
პროექტი იდეა; დამოუკიდებლად მუშაობისა და პერსონაჯთა ურთიერთშედარების უნარ–ჩვევების განვითარება.
პროექტის მიზანი;1)მსოფლიო ლიტერატურს შედევრების შესწავლა.
2) წაკითხული ნაწარმოებების შედარება ილია ,,განდეგილთან’’
მოსწავლეთა ასაკი; 16–17 წელი
ხანგრძლივობა;2კვირა.
მოსალოდნელი შედეგები;მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის დამოუკიდებლად წაკითხვას ,პერსონაჟებზე დაკვირვებას.
პროექტის მიზნები;1)მოსწავლე მსჯელობს განსხვავებული ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე.
2)მოწვლე იყენებს დისკუსიისა და კამათის სტრატეგიებს.
3)მოსწავლე წარმოადგენს აუდიტორიის წინაშე სხვსდასხვა თვალსაზრისებს სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.
საჭირო რესურსი; დამხმარე ლიტერატურა ფლობერის ,, წმინდა ანტუანის ცდუნება’’ ტოლსტოის,, მამა სერგი’’ ზოლას,,აბემურეს შეცოდება’’
პროექტის მსვლელობა;თემის გაცნობა , ჯგუფების დაყოფა და ლიდერის დანიშვნა.
1 ჯგუფი ხელმძღვანელი– კითხუკობს ფლობერის,,წმინდა ანტუეტას შეცოდება’’
2 ჯგუფი ხელმძღვანელი კითხულობს ტოლსტოის ,,მამა სერგის’’
3 ჯგუფი ხელმძღვანელი კიღხულობს ზოლას,,აბე მურეს შეცოდება’’
მოსწავლეები ახარისხებენ წკითხულს და ადარებენ განდეგილს. ეძებენ მსგავსაბა განსხვავებებს ყოველი მათგანის ირგვლივ. მართავენ დისკუსიას პრობლემის ირგვლივ.
პროექტის ხელმძღვანელი ;მზია ბურჯალიანი
Подписаться на:
Сообщения (Atom)